Zrozumieć sparka: uruchamianie joba na serwerze (spark submit)

Przygotowywałem się ostatnio do kolejnego szkolenia ze Sparka. Chciałem dla swoich kursantów przygotować solidną rozpiskę tego co i jak robić w spark submit. Niemałe było moje zdziwienie, gdy dokumentacja ani stackoverflow nie odpowiedziały poważnie na moje prośby i błagania. Cóż… czas zatem samodzielnie połatać i przedstawić od podstaw kwestię spark submit – czyli tego jak uruchamiać nasze aplikacje (joby) sparkowe na serwerze. Zapraszam!

Spark Submit – podstawy

Zacznijmy od podstaw. Kiedy piszemy naszą aplikację Sparkową, robimy to w swoim IDE. Przychodzi jednak moment, w którym musimy wysłać ją na serwer. Pytanie – jak uruchamiać poprawnie joba sparkowego na klastrze, który zawiera wiele nodów?

Służy temu polecenie spark submit. Uruchamiając je musimy mieć jedynie dostęp do naszego pliku jar lub pliku pythonowego. Wszystko poniżej będę robił na plikach jar. Musimy to polecenie wykonywać oczywiście na naszym klastrze, gdzie zainstalowane są biblioteki sparkowe. Dobrze, żebyśmy mieli także dostęp do jakiegoś cluster managera – np. YARNa.

W ramach spark submita musimy określić kilka podstawowych rzeczy:

  1. master – czyli gdzie znajduje się master. W rzeczywistości wybieramy tutaj także nasz cluster manager (np. YARN).
  2. deploy-mode – client lub cluster. W jakim trybie chcemy uruchomić nasz job.
  3. class – od jakiej klasy chcemy wystartować
  4. plik wykonywalny – czyli np. jar.

To są podstawy które muszą być. To jednak dopiero początek prawdziwej zabawy z ustawieniami joba w spark submit. W samym środku możemy wskazać znacznie więcej ustawien, dzięki którym nadamy odpowiedni kształt naszej aplikacji (jak choćby kwestia pamięcie w driverze czy w executorach). Mały hint: chociaż można za każdym razem wpisywać wszystko od początku, polecam zapisać spark submit w jednym pliku, (np. run.sh) a następnie uruchamiać ten konkretny plik. To pozwoli nie tylko archiwizować, ale przede wszystkim wygodnie korzystać z bardzo długiego polecenia.

Poniżej pokazuję przykład spark submit do zastosowania.

spark-submit \
--class App \
--master yarn \
--deploy-mode "client" \
--driver-memory 5G \
--executor-memory 15G \
rdfsuperapp.jar

Jak dokładnie rozpisać ustawienia joba?

Tak jak napisałem, opcji w spark submit jest naprawdę, naprawdę wiele. Każda z nich znaczy co innego (choć występuje dużo podobieństw) i poniżej zbieram je wszystkie (lub większość) “do kupy”. Robię to m.in. dlatego, że chcąc znaleźć znaczenie wielu z nich, musiałem nurkować w różnych źródłach. Zatem nie dziękuj – korzystaj;-).

Poniżej najczęstsze ustawinia dla spark submit.

–executor-cores Liczba corów przydzielonych do każdego executora. UWAGA! Opcja dostępna tylko dla Spark Standalone oraz YARN
–driver-cores Liczba corów dla drivera. Dostępne tylko w trybie cluster i tylko dla Spark Standalone oraz YARN
–files Pliki które dołączamy do sparka z lokalnego systemu. Potem pliki te są przesłane każdemu worker nodowi, dzieki czemu możemy je wykorzystać w kodzie.
–verbose Pokazuje ustawienia przy starcie joba.
–conf ustawienia konfiguracyjne (więcej o tym w rozdziale poniżej)
–supervise Jeśli podane, restartuje drivera w przypadku awarii. UWAGA! Dostępne tylko dla Spark Standalone oraz Mesos.
–queue Określenie YARNowej kolejki na której ma być startowany. UWAGA! Dostępne tylko dla YARN.
–packages Lista oddzielonych przecinkami adresów mavena dla plików jar, które chcemy przyłączyć do drivera lub executorów. Najpierw będzie przeszukiwał lokalne repo mavena, potem centralne oraz zdalne repozytoria podane w –repositories.Format: groupId:artifactId:version.
–exclude-pachages Lista dependencji, które mają być excludowane z listy –packages. Kolejne elementy oddzielone są przecinkiem i mają nastepujący format: groupId:artifactId.
–repositories Lista oddzielonych przecinkami repozytoriów do których uderzamy przy okazji ustawienia –packages.

Poza ustawieniami służącymi do odpowiedniego zasubmitowania joba, można przekazać także kilka kwestii konfiguracyjnych. Dodajemy je za pomocą ustawienia –conf w spark-submit. Następnie podajemy klucz-wartość. Może być podana bezpośrednio lub przy użyciu cudzysłowów, np:

--conf spark.eventLog.enabled=false
--conf "spark.executor.extraJavaOptions=-XX:+PrintGCDetails -XX:+PrintGCTimeStamps"

Jak uruchamiać Sparka za pomocą YARNa i bez?

Spark Submit służy nam do tego, żeby uruchamiać naszego joba na klastrze. Możemy do tego wykorzystać jakiś zewnętrzny cluster manager, lub zrobić to przy pomocy Spark Standalone. Spark Standalone to taki tryb Sparka, w którym jest on postawiony na klastrze jako realnie działający serwis (z procesami itd). Cluster managerem może być YARN ale może być to także Mesos, Kubernetes i inne.

Za każdym razem gdy chcemy użyć sparka, musimy wskazać mastera (poprzez wlaśnie ustrawienie master w spark submit). Jeśli korzystamy z YARNa, sprawa jest banalnie prosta – do ustawienia master przekazujemy po prostu yarn. Reszta jest zrobiona.

Rzecz wygląda ciut trudniej, gdy chcemy wskazać za pomocą innych cluster managerów.

  1. Spark Standalone: spark://<ip>:<port> np –master spark//207.184.161.138:7077
  2. Kubernetes: –master k8s://https://<k8s-apiserver-host>:<port>
  3. Mesos: –master mesos://<host>:<port> (port: 5050)
  4. YARN: –master yarn

W niektórych dystrybucjach należy dodać także parę rzeczy, jednak są to już dodatkowe operacje. Jeśli będzie chęć – z przyjemnościa pochylę się nad bardziej szczeółowym porównaniem wyżej wymienionych cluster managerów;-).

Głodny Sparka?

Mam nadzieję, że rozwiązałem Twój problem ze zrozumieniem Spark Submit oraz sensu poszczególnych właściwości. Jeśli jesteś wyjątkowo głodny/a Sparka – daj znać szefowi. Przekonaj go, żeby zapisał Ciebie i Twoich kolegów/koleżanki na szkolenie ze Sparka. Omawiamy całą budowę od podstaw, pracujemy dużo i intensywnie na ciekawych danych, a wszystko robimy w miłej, sympatycznej atmosferze;-) – Zajrzyj tutaj!

A jeśli chcesz pozostać z nami w kontakcie – zapisz się na newsletter lub obserwuj RDF na LinkedIn. Koniecznie, zrób to i razem twórzmy polską społeczność Big Data!

 

Loading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *