Wielokrotnie na tym blogu tłumaczyłem zawiłości Big Data od podstaw (nie oszukujmy się – sam wielokrotnie pisałem to także dla siebie, chcąc usystematyzować wiedzę). Nie tylko technicznie, ale i “z lotu ptaka”, biznesowo. Zawsze żałowałem, że muszę to robić “po łebkach”, w skondensowanej formie, wyrywkowo. Czym innym jest przedstawić jakieś okrojone zagadnienie a czym innym móc wyjaśnić kontekst, zagłębić się, pozwolić sobie na więcej, szerzej, głębiej. Postanowiłem dołączyć do bloga RDF jeden element, który rozwiąże ten problem. I jestem szalenie ciekawy, co o tym sądzisz!
UWAGA! Pierwszy polski ebook o Big Data już dostępny! Zapisz się na listę newslettera i podążaj “Szlakiem Big Data”. Więcej tutaj.
Ebook o Big Data. Po polsku!
No właśnie. Idealnym miejscem aby się zagłębić w temat i przedstawić coś od A do Z jest książka. A najlepiej, żeby była to książka powszechna, dostępna za darmo dla każdego. No więc co? No więc ebook!
Celem ebooka będzie wprowadzenie do branży Big Data. Od historii, filozofii, przez przegląd technologii i architektur. Na słowniczku skończywszy, o. Czy ma wyczerpać temat? Odpowiedź jest oczywista – nie da się go wyczerpać. Ja, po kilku latach naprawdę wytężonej pracy w BD, czuję się… jak kompletny świeżak.
Cel: traktuję Ebooka raczej jako furtkę do świata Big Data. Ja wyjmuję klucz i ją otwieram. Potem Ty dalej już wiesz gdzie iść.
Całość będzie napisana po polsku. RDF powstał po to, żeby szkolić i doradzać tu, w Polsce. Blog jest tego emanacją i podstawowym elementem budowy naszej społeczności Big Data.
Jak będzie zbudowany ebook o Big Data? (Spis Treści)
Przejdźmy do konkretu. Co znajdziesz w ebooku? Pomyślałem o kilku częściach:
- Miękkie wprowadzenie do Big Data – czyli opis jak to się wszystko zaczęło (historia) oraz filozofia myślenia w branży. Nie pomijaj tego! Dzięki temu rozdziałowi zobaczysz jak zaczęła toczyć się ta kula śnieżna i… nauczysz się myśleć “po bigdatowemu”.
- Opis kluczowych technologii – oczywiście nie będziemy tu robić kursów;-). Poznasz tam zgrubne zestawienie tego jaka technologia służy do jakiego celu. Już bardziej techniczne, ale bez przesady.
- Rozważania architektoniczne – wbrew pozorom przyda się nie tylko inżynierom, ale także menedżerom. Do głębszego zrozumienia. Choć, powiedzmy szczerze, Ci ostatni mogą ten rozdział “przelecieć wzrokiem”.
- Odwieczny dylemat: cloud czy on-premise? Czyli pytanie o to, czy samodzielnie tworzyć infrastrukturę czy skorzystać z dostawców.
- Słowniczek – gdyby coś w trakcie było niezbyt zrozumiałe. Tylko nie zakuwaj za dużo!
Jestem jednak otwarty na różne sugestie. Mogę to zarówno pociąć jak i dobudować.
UPDATE! 20.07.2022 – premiera ebooka. Dołącz do newslettera, aby otrzymać go za darmo.
Włącz się w tworzenie!
No właśnie – otwarty na sugestie. Twoje. Mam przynajmniej taką nadzieję. Ebook będzie znacznie bardziej wartościowy jeśli dowiem się od Was co was nurtuje, czego nie rozumiecie. A może co było trudne na początkowym etapie rozwoju? Każda uwaga jest cenna.
Jest jednak mały “haczyk”. Chcę, żebyśmy tworzyli jedno naprawdę spójne środowisko. Najlepiej bez pośredników w postaci mediów społecznościowych (w końcu pracuję w Big Data! Wiem jak to działa;-)). W związku z tym cały proces twórczy będzie opierał się o newsletter.
W ramach newslettera będę komunikował znacznie, znacznie więcej niż dotychczas.
- Przez newsletter dostaniesz każdy kolejny kawałek skończonego ebooka.
- Będziesz mógł odpowiedzieć na konkretny email i zasugerować zmiany. Jestem otwarty na rozmowę, a nawet czekam na nią!
Ebook będzie później dostępny dla każdego newsletterowicza. Pomagając więc tworzyć książkę, w sposób najpełniejszy wspierasz społeczność. Razem możemy zbudować coś, od czego wyjdzie każdy nowy Inżynier Big Data i menedżer BigDato-świadomy (:D).
Aby tak się stało, zapisz się na newsletter już teraz:
Podsumowanie – jak włączyć się w proces twórczy?
No więc, podsumowując: zaczynam (już zacząłem;-)) tworzenie ebooka o Big Data. Pierwszy taki na polskim rynku. Będzie w całości za darmo dla newsletterowiczów RDF. Co więcej – jeśli jesteś (lub zostaniesz) subskrybentem, możesz włączyć się w proces twórczy:
- Każdorazowo gdy skończę jakiś większy fragment, wyślę Ci go do sprawdzenia.
- Ponadto możesz odpowiadać na emaile i podpowiadać jakie poprawki chcesz wprowadzić. Zarówno te drobne (jeszcze jedna technologia?) jak i te fundamentalne (nowy dział?).
Jestem głęboko przekonany, że razem zbudujemy coś wyjątkowego! Dołącz także do naszego LinkedIn i podaj artykuł znajomym, którzy mogą być zainteresowani;-).