HBase: jak zbudowany jest model danych?

Jest rok 2005 – inżynierowie Google publikują przełomowy dokument. “Big Table Paper” opisuje jak zbudowana powinna być baza danych, żeby mogła obsługiwać ogromne ilości danych. Z dokumentu tego natychmiast korzystają dwa ośrodki mające istotny wpływ na rozwój branży. Pierwszy z nich to NSA – amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego, znana powszechnie z olbrzymiego systemu inwigilacji oraz poprzez postać Edwarda Snowdena. Drugi to fundacja Apache wraz ze swoim projektem Hadoop, który jest fundamentem współczesnego Big Data. W NSA powstaje Accumulo, w Apache HBase.

Ta ostatnia baza błyskawicznie zdobywa popularność i pozwala na przechowywanie potężnych ilości danych. Jak działa HBase i jego model? Jak wygląda struktura danych? W kolejnych artykułach weźmiemy pod lupę architekturę oraz różne HBasowe zagwozdki.

HBase – model danych

Zanim przejdziemy do architektury, warto poznać model jaki kryje się za danymi w HBase. Model ten jest bowiem z jednej strony niezbyt intuicyjny, z drugiej sam w sobie bardzo dużo mówi o tym jakie dane powinniśmy trzymać w bazie.

Rodzajów nierelacyjnych baz danych jest całkiem sporo. Gdy będziemy szukać informacji na temat HBase znajdziemy dwa opisy. Po pierwsze – że HBase to baza kolumnowa (column oriented). Po drugie – że to baza typu klucz-wartość (key-value store).

Ogólna budowa struktury HBase

Moim zdaniem znacznie bardziej fortunne byłoby stwierdzenie, że jest to baza zorientowana na column-familie (column familie oriented database) niż kolumnowa. Problem polega na tym, że coś takiego jak column familie oriented w powszechnych metodykach nie istnieje. Najmocniej przemawia jednak do mnie key-value store i to z dwóch powodów.

Po pierwsze – wynika to z Big Table Paper i tak właśnie przedstawia się największa alternatywa HBase, czyli Accumulo. Po drugie – ten model naprawdę ma w swojej strukturze klucz i wartość.

Jak to wygląda w praktyce? Zanim przejdziemy dalej, dwa podstawowe pojęcia:

  1. Namespace – czyli inaczej “baza danych”. Na tej samej instancji możemy mieć bazę związaną ze statusami z Twittera oraz osobną bazę na kwestie finansowe.
  2. Table – czyli swojska tabelka. Tabele są z grubsza tym czym tabelki w innych bazach, czyli  pewnym opisem zestawu danych. W “normalnych” bazach tabele mają zawsze kolumny. Tu także, jednak z pewną ważną modyfikacją…

Baza typu klucz-wartość (key-value store)

Zacznijmy od podstawowej rzeczy: wszystkie wiersze w tabeli zbudowane są na zasadzie klucz-wartość. Kluczem jest rowkey, czyli unikatowy w skali tabeli id. Wartością natomiast wszystkie dane zawarte w tym wierszu. Oddaje to dość prosty, poniższy rysunek.

HBase to baza typu klucz-wartość (key-value store).

Żeby zrozumieć dobrze na czym naprawdę polega struktura danych w HBase należy wziąć pod lupę owo “value”. Można spodziewać się, że albo siedzi tam jedna, konkretna wartość (np. liczba, tekst itd), albo że spotkamy tam kolumny. Otóż… pudło! Owszem, kolumny tam znajdziemy, ale niekoniecznie tak bezpośrednio.

W HBase kolumny pogrupowane są w “rodziny”, czyli column-families (cf). Dopiero pod cf znajdują się określone kolumny. I teraz uwaga! Znajdują się, jednak w żaden sposób nie są wymuszone, czy zdefiniowane w strukturze tabeli. Pojedynczy wiersz ma następującą strukturę.

Struktura wierszy tabeli w Apache HBase

Kolumny jednak dodawane są podczas… no właśnie, podczas dodawania konkretnego wiersza. Na etapie schematu (schemy) wymuszone mamy jedynie rowkey oraz column families. Efekt jest taki, że każdy wiersz może mieć inne kolumny (choć muszą mieścić się w ramach tych samych column families). Taka struktura ma oczywiście swoje wady – a konkretnie potencjalny bałagan. Należy bardzo uważać podczas pracy na takich danych, aby nie starać się “na siłę” odwołać do kolumn których może nei być.

Z drugiej strony ma to jednak daleko idące zalety, szczególnie w świecie Big Data. Można wykorzystać HBase jako zbiornik na dane, które są delikatnie ustrukturyzowane. Dane, które mają bardzo ogólną strukturę, a w środku mogą się nieco różnić. To pozwala umieszczać na przykład dane w pierwszym kroku ETL (extract, zaraz po zaciągnięciu ze źródła, z delikatnym “retuszem”).

Poznaj HBase dokładniej i zacznij z niego korzystać

To wszystko! Dzisiejszy artykuł bardzo krótki, jedynie wprowadzający do tematyki HBase. Tak naprawdę stanowi on niezbędną podstawę pod kolejny, na temat architektury HBase. Koniecznie zapisz się na nasz newsletter, aby nie przegapić;-).

 

Loading

Jeśli chcesz poznać HBase od podstaw, pod okiem specjalisty – zapraszam na nasze szkolenie. Nie tylko krok po kroku w usystematyzowany sposób poznasz jak obsługiwać HBase. Zrobisz także dużo ciekawych ćwiczeń na prawdziwej infrastrukturze Big Data, co znacząco przybliży Cię do świata realnego. Przekonaj swojego szefa i rozpocznij swoją przygodę z HBase!

Na dziś to tyle – jeszcze raz zachęcam do newslettera i powodzenia z HBase!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *